توافق هسته‌ای و اثرات اقتصادی

توسط Admin 1394/04/29 05:56 ب.ظ

در چند روز گذشته، دو گزارش جداگانه از دویچه بانک در مورد بررسی اثرات اقتصادی رفع تحریم‌ها دریافت کردم که علاوه بر نشان دادن اهمیت موضوع اقتصاد ایران برای سرمایه‌گذاران خارجی، حاوی اطلاعات دیگری بود که بخش‌های از آن در این یادداشت ارائه می‌شود.

بیشتر تحریم‌های تجاری و مالی ایران در سال 2006 وضع شد، اما در دوره‌های بعد و به‌ویژه در سال‌های 2010، 2012 و 2013، بر شدت آن افزوده شد. به‌گونه‌ای که با کاهش 5/7 درصدی محصول ناخالص داخلی و 25 درصدی درآمد ارزی دولت در دو سال آخر، اقتصاد ایران را وارد یکی از بدترین دوران رکودی خود کرد. البته سیاست‌های اقتصادی دو سال اخیر تا حدودی به کمک اقتصاد کشور آمده اما همچنان در قیاس با متوسط رشد کشور در 10 سال اخیر، رشدهای ایجاد شده اندک است.  

از این‌رو انتظار می‌رود با برداشته شدن تحریم‌ها و پیوند دوباره ایران با اقتصاد جهانی، شرایط بهبود پیدا کرده و علاوه بر افزایش رشد اقتصادی کشور، سهم ایران در تجارت جهانی نیز افزایش یابد. آزاد شدن 100 میلیارد دلار از دارایی‌های خارجی ایران( البته با استناد به سخنان اخیر رئیس کل بانک مرکزی، حدود 30 میلیارد دلار از این منابع متعلق به دولت است) و افزایش درآمدهای ارزی دولت به دلیل افزایش صادرات نفت، مهم‌ترین عوامل کوتاه‌مدت موثر بر شرایط اقتصادی کشور به شمار می‌روند.

البته با توجه به مفاد توافق‌نامه وین و زمان‌بندی در نظر گرفته شده برای راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین فرصت قانونی کنگره امریکا، پیش‌بینی می‌شود در بهترین حالت از اوایل سال 2016، شاهد اثرات اقتصادی مثبت توافق بر اقتصاد ایران باشیم.

همچنین پیش‌بینی می‌شود، افزایش رشد اقتصادی ایران بر اقتصاد جهانی نیز اثرگذار باشد اما با توجه به سهم 1.2 درصدی ایران از تولید جهانی و سهم 0.5 درصدی آن از تجارت جهانی، این اثرگذاری بسیار ملایم خواهد بود اما روابط ایران را با برخی شرکای تجاری خود تقویت خواهد کرد. بنابراین باید انتظار داشت رفع تحریم‌ها علاوه بر اقتصاد ایران، به نفع ترکیه، امارات متحده عربی، آلمان و برخی شرکای اروپایی باشد و روسیه هم از کشورهایی است که ممکن است بخشی از تجارت خود با ایران را از دست بدهد.

 

به نظر، سفر وزیر اقتصاد آلمان به ایران را هم باید در همین راستا تعبیر کرد.

برچسب ها:

درباره نویسنده

در این بخش، مطالب غیر تخصصی و روز نوشت های من را مشاهده خواهید کرد.

برچسب ها