اتاق بازرگانی و اصلاح نظام مالی

توسط Admin 1393/12/02 06:58 ب.ظ

بدون شک، در شرایط حاضر، مهمترین عامل محدود کننده فعالیت کسب‌و‌کارها در کشور، تنگنای مالی و اعتباری حاکم بر فضای اقتصاد ملی است. این تنگنا به گونه‌ای است که علاوه بر متوقف کردن بخش عمده‌ای از پروژه‌های توسعه‌ای شرکت‌ها، تامین سرمایه در گردش آن‌ها را هم با مشکل روبرو کرده و از این‌رو شاهد هستیم که فعالیت بیشتر واحدهای تولیدی، کمتر از ظرفیت‌های اسمی آن‌ها است.

تامین مالی فعالیت‌های اقتصادی به‌طور معمول از دو بازار پول و سرمایه انجام می‌شود و کسب‌وکارها بر اساس افق زمانی طرح و همچنین ویژگی‌ پروژه‌ها، می‌توانند به یکی از دو بازار اشاره‌شده مراجعه و از میان انتخاب‌های متنوع در اختیار، منابع لازم را کسب کنند. البته این شرایط در بازار مالی ایران اندکی متفاوت است و فعالان اقتصادی فقط به چند گزینه محدود برای تامین مالی دسترسی دارند.

بازار پول کشور به دلیل نرخ‌گذاری نادرست و تکالیف دولتی متعدد، بسیار فربه شده و از کارایی چندانی برای تامین مالی سریع و ارزان برخودار نیست. تنگنای مالی و اعتباری هم مزید بر علت شده و قدرت وام‌دهی بانک‌ها را به حداقل ممکن رسانده است. بازار سرمایه هم به رغم توسعه فعالیت‌ها در چند سال اخیر، از تنوع و توانایی لازم برای ارائه خدمات مالی به همه کسب‌وکارها برخوردار نیست.

بنابراین لازم است بازنگری کلی در ساختار بازار مالی صورت گیرد تا از این طریق بتوان از ظرفیت‌های آن برای کمک به رشد و توسعه اقتصادی کشور بهره گرفت. بدیهی است در این فرآیند، اتاق بازرگانی به عنوان مهمترین تشکل بخش خصوصی، نقش محوری بر عهده خواهد داشت که باید از طریق تعامل موثر با مقامات ناظر بازار پول و سرمایه و نهادهای مالی پیگیری شود.

 

این‌جانب با توجه به تجربه 15 ساله فعالیت در بازار سرمایه و پول کشور، از تخصص و توانایی لازم برای پیگیری این هدف برخوردارم و با جدیت تمام اطلاح ساختار مالی کشور را در قالب این تشکل مهم پیگیری خواهم کرد.

برچسب ها:

نظرات (1) -

ک.ع
ک.ع Iran
1393/12/04 12:36:39 ق.ظ #

مسیر بسیار دشوار و طولانی ای برای اصلاح سیستم  بیمار، اقتصادی کشور در پیش است، که امیدوارم به کمک افراد کاردان و تحصیل کرده مثل شما پیمودن این مسیر دشوار ممکن شود.
به امید آن روز....

درباره نویسنده

در این بخش، مطالب غیر تخصصی و روز نوشت های من را مشاهده خواهید کرد.

برچسب ها